Custom Search
Üyelik Girişi
Site Menüsü
R
OSMANLICA DERSLERİ
Takvim
Site Haritası
site sıralaması
Önemli Linkler

mebbis
Hasan Ahmet Evliyaoğlu
hasanahmetevliyaoglu@gmail.com
EĞİTİM SİSTEMİ VE VELİLERİMİZ
01/02/2012

Bir anne iç geçirerek ağlıyordu.Nedenini sorduğumda oğlu Matematik sınavında bir soruyu bilememiş,yanlış yapmıştı.Başka bir dersten de eksi almıştı.Bunları söyleyen velinin gözleri ağlamaktan kızarmıştı.

Veliye denecek tek söz kalmıştı.Siz psikolojik bir vakıasınız sizi haber yapmalıyım dedim.Ah bir de resim çeken bir makinem olsaydı yanımda diye de hayıflandım.Kendisinin panik atak olduğunu ve çocuklarından başarı beklerken onları da panik atağa sürükleyeceğini,onların başarılı olmalarını isterken onları hasta edip asla başaramaz hale sokacağını yakinen bildiğim örneklerle anlattım.

Toplum olarak psikolojik bir travma geçiriyoruz.Eğitim konusunda ki, aşırı hassasiyetler toplumsal mevki kazanma ve çocuklara aşırı düşkünlük göstermek çocuklarımızı,neslimizi ve geleceğimizi tehdit eder boyutlara varıyor.

Çocuklar okullara giderken sabah,öğrencilere dedim ki; sizin döneminiz de öğrenci olmadığım için çok mutluyum.Sizin gibi bir öğrencilik devresi geçirseydim herhalde kafayı sıyırırdım.Siz moraliniz bozmayın ama bu böyle dedim ve yoluma devam ettim.Çocuklar kim biliri hangi duygu ve düşünceler içine girmişlerdir.

Artık toplumun rehabilite edilmesi,her şeyden önce eğitilmesi gerekmektedir.Bakıyorum ki bazı veliler çocuklarından daha hassaslar.Öğrenciler strese sokmazken birkaç velinin okulda ki psikozları öğretmenlerin psikolojilerini olumsuz olarak etkiler duruma gelmiştir. Çocuklarının ağladığını sınav olduğu için heyecanlandıklarını ve ağladıklarını söyleyen onlarca velilerle karşılaştık.Neden bu çocuk bu kadar hassasiyet gösteriyor dendiği zaman velilerin kolayca, öğretmeni çocuklarının ağzıyla suçlar pozisyonda görüyoruz.

Artık eğitim sistemimizde ki yaralar ve tedavi yolları tıpta yeni bir bilim dalına ihtiyaç hissettirir hale gelmiştir. Buna psikologlar ve psikiyatriler de kifayet edemez boyutlara gelinmiştir.Küçüklere okullardan çok artık velilere de okullar açılmalı ve böyle velilere eğitim verilmelidir.Çocuğu öğretmene bırakmayan ve akıllılık eden velileri okullarda çocuklarını evdeki sıkboğaz edişleri yetmiyormuş gibi okulda da sıkboğaz eden ve öğretmenleri kuşatan ve sıkboğaz eden velileri artık dışarı almanın ve eğitim öğretime engellerinin kaldırılması gerekmektedir.Çocuklarını normal olarak oldukları gibi kabullenemeyen,aslında kendileri başarısız olmuş velilerin,kendi başarırsızlıklarının psikolojik ezikliğinde çocuklarını yüklendiklerini göstermek gerekmektedir.Çocuklarını düşündüklerini söylemleri psikolojik bir alt bilinç biçimlenmesinden ve bastırılmasından başka bir şey değil.

Milli Eğitimin pedagojik eğitime ayırdığı bütçenin bir kısmıyla da andragojik eğitime ayırması gerekmektedir.Çünkü küçükleri eğitmenin yolu,büyüklerin eğitiminden geçmektedir.Büyükleri eğitmeden küçükleri eğitmek ve bunu iddia etmek eğitimde kalite açısından başarılı bir sonuca bizleri ulaştıramayacaktır.4654 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam108
Toplam Ziyaret267390
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Hava Durumu
R