Custom Search
Üyelik Girişi
Site Menüsü
R
OSMANLICA DERSLERİ
Takvim
Site Haritası

BAŞÖRTÜSÜ ALLAH’IN EMRİDİR!

 

ÖĞ-DER DENİZLİ ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

BAŞÖRTÜSÜ ALLAH’IN EMRİDİR!                                                                                              08/10/2014

Derneğimizin kuruluşundan bu güne önde gelen talepleri arasında yer alan, okullarda kız öğrencilerin başını örtmesini engelleyen yasağın kaldırılması isteğimiz, 27.09.2014 tarihli ve 29132 sayılı Resmî Gazete´de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan "başı açık" ibaresi (okul öncesi eğitim kurumları ve ilkokulları hariç olmak üzere) kaldırılmıştır." denilerek gerçekleşmiş oldu. Bu sevindirici bir gelişmedir.

Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak hükümetin söz konusu yönetmelikte yapmış olduğu düzenlemeyi takdir ediyoruz. Yıllardır Müslüman aile çocuklarına reva görülen bu baskıcı uygulama ortadan kalkmış bulunuyor.

Örtünme, Yüce Allah (CC)´ın emri ve Müslümanların ise, olmazsa olmazıdır. Bu emre hassasiyet gösteren bir kısım Müslüman anne ve babalar, evlatlarının okulda başlarını örtmesine izin verilmediği için çocuklarını okula gönderemiyordu. Bu ailelerin çocukları bu nedenle eğitim hakkından mahrum bırakılıyordu. Ailelerin birçoğu istemeyerek de olsa kız çocuğunun başını açarak okula gönderiyordu. Bu değişikliğin resmiyet kazanmasıyla bu sorun çözülmüş oldu. Artık isteyen anne ve babalar çocuklarını okula başörtüsüyle gönderebilecek.

Öte yandan, hükümetin daha önce aldığı bir kararla kamu personeli de serbestçe başörtüsüyle görevini yürütmeye başladı. Ancak Polis, Asker, Savcı gibi bir kısım alanlarda görev yapan memurlarımıza başörtüsü serbestisi henüz gelmiş değildir. Bu alanlarda görev yapan memurlarımıza da aynı serbestliğin getirilerek, adaletsizliğin de derhal kaldırılmasını temenni ediyoruz.

Başörtüsü her gündeme geldiğinde kırmızı görmüş gibi tepinen kesiminde, başörtüsü bahanesi ile din düşmanlığı yapmaktan vazgeçmesi gerekir. Bırakın isteyen başını açma özgürlüğüne sahip olduğu kadar örtmek isteyenlerde özgür olsunlar. Hiç kimsenin başını örtmesi için hiç kimseyi zorlamadığı gibi, kimsenin de başını açmak için başkasını zorlamaması gerekir.

Ayrıca, Türk Milli Eğitim Sistemimizin tek sorunu kılık kıyafet sorunu değildir. Evet, çocuklarımız başörtüsüyle okula gidebilecek ancak, bu yavrulara verilen eğitimin içeriğinde bir şey değişmedi. Batıcı emperyalist eğitim anlayışından kurtulamadık. Çocukların kalbine pozitivist dünya görüşünden başka bir şey konmuyor.

Şuurlu öğretmenler Derneği olarak şunu her platformda haykırıyoruz; eğitim öğretim sistemimizde şekilde değil, muhteviyatta değişiklik lazım. Ders kitapları baştan sona incelenerek, milli ve manevi değerlerimize aykırı unsurlardan arındırılmalıdır. Bunu gerçekleştirmeden, çocuklarımızın kalbine önce ahlâk ve maneviyat anlayışını yerleştirmeden eğitim öğretimde istenen hedefe ulaşmak mümkün değildir.

 

                                                                                                           Halil AKPINAR

                                                                                                 Şuurlu Öğretmenler Derneği

                                                                                                           Denizli Şubesi


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret291131
Saat
Önemli Linkler

mebbis
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
R
site sıralaması
Hava Durumu