Custom Search
Üyelik Girişi
Site Menüsü
R
OSMANLICA DERSLERİ
Takvim
Site Haritası

OCAK 2015 BASIN AÇIKLAMAMIZ

ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

ŞURA KARARLARI UYGULANSIN !

Kıymetli Basın Mensupları!

Hepiniz Hoş Geldiniz.

Bizi bu güne ulaştıran Allah´a Hamd olsun.

Takvim yılı olarak 2014 bitti 2015 başladı.

2014 Yılı birçok sorunla kapandı. Bir tarafta ekonomik sorunlar, diğer tarafta eğitimin sorunları ile 2014 yılı bitti ve 2015 yılına girmiş olduk. Yeni yılın teşkilatımıza, eğitim camiasına ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Ayrıca, geçen hafta Hz. Muhammed (A.S)ın doğum gecesinin yıl dönümü idi.

"Bir muallim olarak gönderildim" diyen en büyük öğretmenin, insanlığa adalet ve merhamette örnek ve önder olan Hz. Muhammed (A.S)ın doğumunun yıldönümü gecesiydi. 571 yılında Hz. Peygamberin dünyaya teşrif ettiği dönemde günümüzdeki gibi içkinin, kumarın, zinanın açıktan ve yaygın olarak yaşandığı bir dönemdi. O´nun doğumu dünyayı aydınlattığı gibi doğum yıl dönümüde hayırlara vesile olur inşaaallah.

Geçen bir yıl içinde dünyada ve ülkemizde birçok olaylar, gelişmeler yaşandı.

Ülkemizde iki büyük maden faciası yaşandı, yaraları halen tam olarak sarılmış değildir. İnşaallah yaralar en kısa zamanda sarılır, bir daha böylesi felaketler yaşanmaz.

Bir tarafta öğretmen eksiği halen devam etmekte, bir tarafta atanmayı bekleyen binlerce öğretmen adayı beklemektedir. Diğer tarafta ücretli çalıştırılan öğretmenlerle eğitime devam edilmeye çalışılmakta.

Eğitim yöneticilerinin atamaları halen tamamlanamamış ve sorun olarak devam etmektedir.

Geçen ay yapılan 19. Milli eğitim Şurasında alınan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin 1. 2. ve 3. Sınıflarda okutulması kararının değiştirilmeden uygulamaya konmasını bekliyoruz.

Komisyonda tüm liselerde zorunlu ders olması kararı çıkan, Sayın Bakanın gayretiyle Genel Kurulda Sosyal Bilimler Liseleri ve İmam Hatip Liselerinde zorunlu ders olması kararına dönüştürülen Osmanlıca dersinin komisyondaki karara uygun şekilde tüm liselerde zorunlu olmasını destekliyoruz.

Derneğimizin iki yıldır gündeme getirdiği ve son olarak Milli eğitim Şurasında gündeme getirilmeye çalışılan fakat tüm gayretlere rağmen gündeme alınmayan karma eğitimden bir an önce vazgeçilmelidir.

Mesai saatleri Cuma günü Cuma namazına göre ayarlanmalıdır.Cuma namazı mükellefiyeti olan yüzbinlerce öğrenci,öğretmen ve memur ya namazını kılamamakta ya da idarecilerin keyfiyetine bırakılmaktadır.Bu büyük bir vebaldir.Çözüm makamında olanların acilen gençlermizi camiden uzaklaştıran bu meseleyi gündemlerine almaları gerekmektedir. Çözüm Cuma günü öğle arasının Cuma namazı saatine göre ayarlanmasıdır.

Fatih projesi ve akıllı tahtalar alt yapı tamamlanmadığı için halen verimli kullanılamamakta atıl durmakta ve çözüm beklemektedir.

Okulların temizlik işleri ile ilgili çözüm bulunmamış, halen okul idarecilerinin omuzlarında yük olarak durmaktadır.

Gençlerimizi ahlaksızlığa, sigara, içki ve uyuşturucu olumsuz davranışlara özendiren, olumsuz örnek olan TV dizileri halen olumsuz örnekler olarak devam etmektedir. Bu konuda Bakanlığı ve RTÜK´ü göreve çağırıyoruz

 

Bu olumsuz örneklere, okulların çevresindeki içkili uygunsuz mekânlara ve sokaklardaki masaj salonu görüntüsündeki ahlaksız mekân reklamlarına engel olunmalıdır.

Geleceğimizin teminatı gördüğümüz gençlerimizin, gerçekten geleceğimizin teminatı olması için inançlı ve ahlaklı yetiştirilmeleri gerekir. İnançlı ve ahlaklı nesiller yetiştirmek için de müfredatlardaki ve ders kitaplarındaki inançlarımıza aykırı konuların acilen çıkartılıp yeniden yazılmalıdır.

Ders kitaplarının hazırlanmasında kullanılan inancımıza aykırı, batıcı hayatı özendiren fotoğraf, resim gibi görsellerin çıkartılması için çalışmanın acilen yapılması gerekir.

Mevcut eğitim sistemi ile kâmil insanı yetiştirebilmek mümkün değildir, Kamil insanı yetiştirebilmek için eğitim sistemimizin yeniden düzenlenmesi ise zorunluluktur.

Üç hafta sonra öğretim yılının birinci dönemi bitecek yarıyıl tatiline girilecektir. Öğretmen ve öğrencilerimizin başarıyla dönemi tamamlamalarını temennisiyle.

Teşekkür ederim.

                                                               Halil AKPINAR

                                                          ÖĞ-DER Denizli Şube Başkanı

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret287527
Saat
Önemli Linkler

mebbis
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
R
site sıralaması
Hava Durumu