Custom Search
Üyelik Girişi
Site Menüsü
R
OSMANLICA DERSLERİ
Takvim
Site Haritası

KUR'AN VE SİYER DERSLERİNİ SEÇTİRELİM

  

 

ÖĞ-DER

ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ
DENİZLİ ŞUBESİ


 

ÇOCUKLARIMIZ DİNLERİNİ ÖĞRENSİN

Kur`an-ı Kerim ve Siyer dersleri için geç kalmayın ÇOCUKLARIMIZ DİNLERİNİ ÖĞRENSİN

Bu yıl okullara 5. sınıftan itibaren başlayacak öğrenciler, Kur’an-ı Kerim ve Siyer dersini seçmeli olarak öğrenebilecektir. Öğrenci velilerinin, 12 Eylüle kadar mutlaka çocuklarının Kur’an-ı Kerim ve Siyer dersini seçmeli olarak öğrenebilmesi için okullara dilekçe vermeleri gerekmektedir.

4+4+4 yasa tasarısının TBMM’de kabul edilip zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasının ardından yapılan yeni düzenlemelere göre öğrenciler, bu yıl 5. sınıftan başlayarak

 Kur’an-ı Kerim ve Siyer dersini seçmeli olarak öğrenebilecektir. Öğrenci velilerinin en geç 12 Eylüle kadar seçmeli olarak öğrenilebilecek dersler için mutlaka dilekçelerini vermeleri gerekiyor. Yasaya göre bu dersleri almak isteyen öğrenci sayısı 10’a ulaştığında öğrenciler bu dersleri alabilecektir.

 

Mevcut sistemde ilköğretim 4’üncü sınıftan lise 4’üncü sınıfa kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olarak verilmeye devam edecek. Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı, yeni sistemde ikinci kademe olan 5’inci sınıftan başlayarak, lise sona kadar seçmeli ders olarak alınabilecektir.

ÇOCUKLARIMIZA BU DERSLERİ SEVDİRMELİYİZ

Çocukların küçük yaşlarda Kur’an-ı Kerim’le tanışması bütün velilerin ortak arzusudur. Okulda öğrenilecek Kur’an-ı Kerim derslerinin daha iyi anlaşılması için evde çocuklara yardımcı olmak gerekir.

 

Bu dersin sevdirilmesi için velilerin çocuklarına bu dersin önemini anlatması ve onlara yardımcı olması gerekir. Haftada iki saat yeterli olmasa da bir temel atma noktasında önemli bir adımdır bu. Bunun daha ileriye gidebilmesi için velilerin vereceği önem çok önemlidir. Öğrencilerin derse olan katılımı ve sevgileri bu derslerin daha çok verimli hale gelmesini sağlar


            KUR’AN’SIZ BİR NESİLDEN HAYIR GELMEZ
Velilerin okullarda bu yıl seçmeli ders olarak verilecek olan Kur’an-ı Kerim ve Siyer dersini seçip bu işin bilincinde olmaları gerekmektedir. “Kur’an-ı Kerim ahlakından mahrum bir nesilden ailesine ve milletine hayır gelmez.

 

Bütün veliler çocuklarının kendilerine yakışır bir evlat olmasını beklerler. Onun için velilerin Kur’an-ı Kerim ve Siyer dersini seçerek çocuklarını yönlendirmelerini bekliyoruz. Bu çocukların hem geleceği için hem de dini noktada daha iyi yetişebilmesi için çok önemlidir ve bu onlar için bir temel olacaktır.


ÖĞRENCİ VELİLERİ NE YAPMALARI GEREKTİĞİNİ MUTLAKA ÖĞRENSİN

Kesin kayıt yapılırken verilen matbu formda seçmeli derslerle ilgili bu alanların mutlaka doldurulması gerekiyor.

 

Veliler de hakkını hukukunu bilmeli, 10 öğrenci olduğu takdirde seçmeli dersin verileceğini bilerek okul idarelerine başvurusunu yapmalıdırlar. Bir sorunla karşılaştıklarında öğrenci velileri il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvuru yapmalıdırlar.

 

Yasada 10 kişi olunca Kur’an-ı Kerim ve Siyer dersi seçmeli olarak verileceği belirtiliyor. Dilekçeler okul yönetimlerine ulaştıktan sonra 13-14 Eylül 2012 tarihlerinde e-okul sisteminde işlenecek. Uygulamaya ilişkin öğrenciler ve veliler bilgilendirilecek. Dilekçeler, okulda kolayca görülebilecek yerlere asılmalıdır.

 


ÇOCUKLAR KUR’AN OKUMAYI ÖĞRENECEK VE PEYGAMBERİMİZİ TANIYACAK
Yeni eğitim sisteminde 5. sınıftan itibaren haftada 2’şer saat seçmeli olarak okutulacak Kur’an-ı Kerim ve Siyer derslerinin müfredatlarının ayrıntıları ise şu şekilde olacak: Kur’an dersinde öğrencilere Kur’an’ın nasıl okunacağı detaylarıyla öğretilecek. Kur’an dersi kapsamında Arapça harfler ve kullanım şekilleri öğrencilere tek tek anlatılacak.

 

Kur’an-ı Kerim dersi müfredatına göre, derste öğrencilere Kur’an-ı Kerim’in nasıl okunacağı öğretilerek, öğrencilerin Kur’an’ın mesajını kavraması sağlanacak.


KUR’AN-I KERİM ADIM ADIM ÖĞRENİLECEK
5. sınıfta öğrenciler “Kur’an-ı Kerim’i niçin okumalıyız?” sorusuna yanıt arayacak. “Kur’an-ı Kerim’i Tanıyalım” ünitesinde Kur’an kıssaları, duaları, kavramları hakkında bilgi edinecek. Arapça harfler, harflerin okunuşu öğrencilere tek tek öğretilecek.


6. sınıfta, Kur’an-ı Kerim’i güzel okumanın önemi aktarılacak. Öğrencilere tecvit dersi verilecek. Dua, zikir, tesbih ve secde kavramları hakkında bilgiler de bu ders kapsamında öğrencilere aktarılacak.


7. sınıfta öğrenciler, Kur’an-ı Kerim’in İslam dinindeki yerini öğrenecek; mesajını anlamaya çalışacak. Yıl boyunca Kur’an okuma çalışmalarında da aşama kaydedilecek.


8. sınıfta Hz. Yakub, Hz. Yusuf gibi peygamberlerin kıssaları öğrencilere aktarılacak. Furkan, Rahman, Cuma gibi surelerin okunacağı derste, Asr, Kadir Suresi ve Ayet-el Kürsi anlamlarıyla birlikte ezberlenecek.


Kur’ân ve Siyer dersleri konusunda duyarlı olun

Nüfusunun %99’u Müslüman bir ülkede Kur’ân-ı Kerim ve Siyer derslerini bütün öğrencilerimizin almasını sağlamak amacıyla konuya duyarlı tüm sivil toplum kuruluşlarımızın ortak bir kampanya yürütmelidirler, Allah’ın Kitabı ve Kutlu Peygamberinin örnek ahlâkı ile tanışmayan bir gençliğin, kendi öz değerlerinden uzaklaşarak her türlü batıl ve sapık düşünceye açık hale geleceğini ve geleceğimizi tehlikeye sokacaktır, bütün halkımızı bu konuda hassas davranmaya davet ediyoruz.

Önemli uyarı:

 

Okula giden veliler, okul idarelerinin kendilerine bu hatırlatmaları kasıtlı olarak yapmadıklarını ve dilekçe verilerek seçimi yapılan Kur’an ve siyer derslerinden evlatlarını mahrum bırakmak istediklerini bizlere aktarıyorlar.Bazı okul idarelerinin de Milli Eğitim Bakanlığının genelgesindeki seçmeli ders dilekçesini kullanmayıp Kur’an ve Siyer(Peygamberimizin Hayatı) derslerini seçtirmedikleri bilgisi ulaşmıştır. Bizler eğitimle ilgilenen bir sivil toplum kuruluşu olarak buradan okul müdürlerine sesleniyoruz ‘Velileri ve öğrencilerimizi bu Kur’an ve Siyer (Peygamberimizin Hayatı) hakkında bilgilendirin’ diye çağrıda bulunuyoruz

                                                                                          HALİL AKPINAR

                                                                                               ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ

  DENİZLİ ŞUBESİ YÖNETİM KURULU ADINA


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret291132
Saat
Önemli Linkler

mebbis
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
R
site sıralaması
Hava Durumu