Custom Search
Üyelik Girişi
Site Menüsü
R
OSMANLICA DERSLERİ
Takvim
Site Haritası
Hamdi Sürücü
denizliogder@hotmail.com
Nesiller Maneviyatla Hayat Bulur
30/09/2014

ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI HAMDİ SÜRÜCÜ:

 NESİLLER MANEVİYATLA HAYAT BULUR

 Bugünkü eğitim öğretim sisteminin batıcı, materyalist ve taklitçi olduğuna değinen ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü," Türkiye´de milli ve manevi değerlere bağlı, ahlâk ve maneviyatı esas alan bir sisteme geçilmedikçe eğitim öğretimde ihtiyaçlar asla karşılanamaz. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmasının tek yolu maneviyatçı eğitimdir. Nesiller ancak maneviyatla hayat bulur."dedi.

                  2014-15 eğitim öğretim yılı başladı. 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmen önceki gün ders başı yaptı. Başta eğitimcilerimiz olmak üzere genç nesillerimizin, yavrularımızın yeni eğitim öğretim yılının hayırlı geçmesini yüce Allah´tan diliyorum.

                Bugünkü eğitim öğretim düzeninin adı her ne kadar Milli Eğitim olsa da, bu sistemin kendisi batıcı, materyalist ve taklitçidir. Türkiye´de Milli ve manevi değerlere bağlı, ahlâk ve maneviyatı esas alan bir sisteme geçilmedikçe doğru hedefe ulaşılamaz. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmasının tek yolu maneviyatçı eğitimdir. Nesiller ancak maneviyatla hayat bulur.

                Yeni eğitim öğretim yılı her sene olduğu gibi bu sene de sorunlar yumağı ile başladı. TEOG sınav puanıyla orta öğretime öğrenci yerleştirme işlemlerinin getirdiği olumsuzluklar, öğretmen eksikliği meselesi, zorunlu öğretimin getirdiği kalabalık sınıflar, yönetmelikte düzeltilmeyi bekleyen kılık kıyafet meselesi, karma eğitim dayatmasının eğitimdeki olumsuzlukları, okulların yakınlarındaki uygunsuz eğlence mekânları, öğrencilerin içki, sigara ve madde kullanımı, adı eğitim içerikli ve aile dizisi olan fakat eğitimle ve aile ile ilgisi olmayan, ahlaksızlığı özendirici TV dizileri v.b. olumsuzluklar ülke sorunlarının bir bölümü olarak mevcudiyetleri devam etmektedir.

                Neredeyse bir yıldır çözüm bekleyen ve çözülemeyen okulların idareci atamaları ile ilgili mesele bir an önce adil bir çözüme kavuşturulmalıdır. Norm kadro yönetmeliği ile okullardaki idareci sayılarında azaltmaya gidilmiş, idarecilerin iş yükleri arttırılmıştır. Okullarda yeterli büro memuru olmadığı için idareciler memurların yapması gereken işleri yapmaktadırlar. Okullara yeterli sayıda memur ataması yapılmalı idareciler okul ve öğrenci yönetimiyle uğraşmalıdır.

            Öğretmen eksikliğinin giderilmesi için 40 bin öğretmen atamasının yeterli olmayacağı bilinmeli ve bu konuda çalışmalar devam etmelidir. İkili öğretim yapılan okullardaki idarecilerin fazla çalışmaları değerlendirilmeli ve ücretlendirilmelidir.

                Her fırsatta hatırlattığımız ve çözüm üretilene kadar da hatırlatmaya devam edeceğimiz kılık kıyafet meselesi halen çözüm bekleyen bir mesele olarak ortada durmaktadır. İmam Hatip Ortaokulu ve Liseleri dışındaki okullarda kız çocuklarının başları açık derse girme mecburiyetindedirler.. Hatta başını örtmek disiplin cezasını gerektiren davranışlar arasında sayılmaktadır, bu kabul edilebilir değildir.

                Olumsuz etkileri ileri dünya diye adlandırılan ülkelerde dahi tartışılan karma eğitimin bizde vazgeçilmez kabul edilmesi anlaşılır değildir. Hiçbir bilimsel ve ilmi değeri olmayan, ideolojik dayatmadan ibaret olan karma eğitimden vazgeçilmelidir.

            Son yıllarda artan boşanmalar ile parçalanan aileler ve kalitesiz TV dizileri, eğitimin ve gençlerin sorunlarının, içki, sigara ve madde kullanımın artmasına neden olmaktadır. Bu konularda tedbirler geciktirilmeden alınmalıdır. Ahlak ve maneviyat önemsenmeden bu meselelerin çözüme kavuşturulamayacağı da unutulmamalıdır.

 

          Okulların yakınlarındaki uygunsuz eğlence mekânlarına çözüm bulunmalı, bunlar okul çevrelerinden uzaklaştırılmalıdır.

 

           Toplumda barışın, adaletin, merhametin, sevginin ve kardeşliğin hâkimiyeti ancak Kur´an ve Sünneti referans alan bir eğitim öğretimle mümkündür. Milli Görüş´ün derdi de budur, davası da budur.

 

HAMDİ SÜRÜCÜ

ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI3887 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret291066
Saat
Önemli Linkler

mebbis
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
R
site sıralaması
Hava Durumu