Custom Search
Üyelik Girişi
Site Menüsü
R
OSMANLICA DERSLERİ
Takvim
Site Haritası

PEYGAMBER EFENDİMİZİN EĞİTİM METODU

 METODU  

“Peygamber Efendimizin Eğitim Metodu” isimli dini/eğitim kitabı yayınlandı. ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi Yayınlarının ilki olma özelliğini de taşıyan eser eğitim camiası tarafından büyük ilgi ve beğeni ile karşılandı. Eserin müellifi olan eğitimci İbrahim Halil ER önsözünde çalışmasını şöyle özetliyor:

“Şüphesiz ki Peygamberimiz (sav)´in eğitimde kullandığı metotlar günümüz eğitimcileri için büyük dersler barındırmaktadır. Pedagogların büyük araştırmalar sonucu ulaştığı ve hatta ulaşamadığı sonuçlar, bundan 1400 sene önce ümmi bir Peygamber (sav) tarafından tatbik edilmiştir. Bu nedenle Rasûlullah (sav)´ın her hareketinde bizim için örnekler varken, eğitim metodunda da alacağımız pedagojik dersler bulunmaktadır.

Peygamberimiz (sav)´in eğitimci yönü maalesef fazla işlenmemiştir. Bu konuda yapılan çalışmaların çoğu da pedagojik bir yaklaşım özelliği göstermez. Peygamberimiz (sav)´in eğitimci yönüne değinirken, onun asıl özelliği olan Peygamber yönünü de unutmamak gerekir. Kitabımızda Hz. Peygamber (sav) dönemindeki öğrencilerden kastımızın Ashap olduğunu hatırlatmalıyız. Hz. Peygamber (sav)´in öğrencileri Ashap, okulu da bütün Medine´dir. Hz. Peygamber (sav)´in Ashapla ilişkisi, bir öğretmen öğrenci ilişkisine benzemektedir.

Hz. Peygamber (sav)´in mükemmel bir eğitimci olduğunu birçok batılı aydın da takdir etmiştir. Bunlardan Townsend “Muhammed… Dünyada bir benzeri olmayan demokratik eşitliği gerçekleştirmiştir. Muhammed, zulmü ve savaşları önlemede ellerinden hiçbir şey gelmeyen Avrupa´daki hürriyet öğretilerinin sahibi modern reformculardan çok daha mükemmel bir eğiticidir.” Robert L. Fulick, Jr. ise fikirlerini şöyle açıklamaktadır; “Muhammed, insanlığı daha mutlu ve hür bir dünyaya kavuşturan, gerçek bir eğitici, büyük bir önderdir. Şurası inkâr edilemez ki erişilmez temposuyla gerçek bir devrim yapan İslam kültürünün gelişmesini Muhammed´in kurduğu mükemmel sistem sağlamıştır. Onun gelmiş geçmiş en büyük eğitimci ve insan ahlakını yükselten bir prens olduğunu ancak dar kafalılar inkâr edebilir.”[1

Kitapta kullandığım hadislerin çoğunu Rudani´nin “Camiul Hadis” adlı eserinden aldım. Bu eseri tercih etmemin nedeni 14 hadis kitabındaki hadisleri bir araya toplamış olmasıdır. Bunun dışında Kutub-u Sitte çalışmasının bilgisayar versiyonundan da yararlandım. Nihayetinde eserimiz bir hadis kitabı olmadığından hadis kriterlerine fazla girmedim. Yalnız bazı hadislerle ilgili uzmanların görüşlerini dipnotlarında belirttim.

 

Kitabımı yazmanın temel gayesi, Müslümanların eğitim açısından farklı bir bakış açısı kazanması ve kendilerine örnek olarak Hz. Peygamber (sav)´i almaları arzusudur. Diğer bir gayem de özellikle öğretmenlerin eğitimci olarak Rasûlullah (sav)´ı kendilerine rehber almalarıdır. Pedagoji alanında maalesef ülkemizde özgün çalışmalar yapılmamaktadır. Bu çalışmamla, eğitim bilimleri alanında farklı bir yaklaşım ortaya koyduğumu düşünüyorum. Şuna kesinlikle eminim ki bu çalışma ancak bir ilk giriş mahiyetindedir. Bu çalışma umulur ki daha büyük ve kapsamlı çalışmalara örnek teşkil eder. Bu konuda daha farklı çalışmalar ortaya konur. Hz. Peygamber (sav)´in eğitimci boyutunun üzerinde daha çok çalışılması gerektiğine inanıyorum. Yapılan bu çalışmayı tüm meslektaşlarıma armağan ediyorum.”

  Bu güzel eseri ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezinden ve Şubelerimizden temin edebilirsiniz…

ÖĞ-DER DENİZLİ ŞUBESİ'NDEN KİTABI TEMİN EDEBİLİRSİNİZ.

TEL:505 661 11 19-543 498 11 40

ÇINAR YENİ CAMİİ YANI (SAADET PARTİSİNİN ÜST KATINDADIR)
GENEL MERKEZ 

Adres: Ziyabey Cd. 4. Sk. No:2/1 Balgat/ANKARA

Tel :+903122861883
Fax: +90 312 287 61 80

e-posta: info@ogder.org

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret291066
Saat
Önemli Linkler

mebbis
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
R
site sıralaması
Hava Durumu